DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Časté obavy maminek

 

Těhotenství, porod, kojení a výchova dítěte - pojmy, které jsou i v jednadvacátém století spjaty s nejrůznějšími předsudky, polopravdami, nepravdami a dobře míněnými radami našich maminek a babiček.

S kojením se pojí hned několik často se opakujících pochyb a obav:

 

1. Nemám dostatek mléka

Pokud dítě přikládáme na požádání, vlivem hormonů se mléko automaticky v prsou tvoří. Jen velmi velmi malé procento žen nemůže mít mléko. Nemusíte v ňadrech cítit pnutí, ani vám nemusí připadat nalitá, přesto je v nich mléko přesně přizpůsené potřebám vašeho miminka.

 

2. Místo mléka mám v prsou jen vodu

Nikdo nemůže mít místo mateřského mléka vodu. :) Mléko může mít  částečně průhlednou nemléčnou barvu, to je v pořádku, neznamená to, že je mléko nekvalitní.

 

3. Kojit se dětátko musí po třech hodinách

Tento mýtus platí pro krmení umělou výživou, nikoliv však při kojení. Zde platí pravidlo, že poskytujeme mateřské mléko dle potřeb miminka. V bříšku se může míchat natrávené i čerstvé mléko, aniž by to způsobovalo zažívací potíže. Rovněž je mateřské mléko prevencí proti obezitě, kojené dítě nemůže být tlusté.

 

4. Kojit je vhodné jen do 6. měsíce věku dítěte

Výzkumy WHO dokázaly, že je pro miminko nejvhodnější plné kojení do ukončeného šestého měsíce a dále pokračovat v kojení s postupným zaváděním příkrmů min. do 2 let dítěte. Horní hranice pro ukončení kojení není stanovena.

 

5. Dělá si z mého prsa dudlík

Právě naopak - případné nabídnutí dudlíku chabě nahrazuje útěchu u miminčina ňadra. Kromě toho dudlík kazí techniku sání z prsu.