Alternativní metody krmení miminka

 

Pokud z nějakého důvodu není přímé kojení možné, existuje několik metod, jak mateřské mléko miminku podat a neporušit tím správnou techniku sání...

 

Vhodné alternativní metody kmení:

--- Krmení přes cévku po prstu nebo u bradavky: http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-notyet-czech

Tento způsob je vhodý například pro více spavá miminka, která nebaví namáhát se sáním prsu. Dítě držíme ve svislé poloze. Pomocí stříkačky a cévky mléko poteče do pusinky samo a zároveň dítě stimuluje pusinkou bradavku a saje i z ní. Postupně se miminko naučí sát z prsa bez cévky.

 

--- Krmení pomocí suplementoru:

Suplementor je pomůcka podobná cévce, která je ke koupi u firmy Medela.

 

 

--- Krmení kádinkou (pohárkem):

  http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-cupfeed-czech

Dítě držíme ve svislé poloze. Nakloněnou kádinkou se dotkneme nejprve rtů dítěte. Reakcí na tento podnět je vysunutí jazyka a jeho stočení do pohárku, čímž se získá mléko z kádinky. Takto lze bez obav kmit i novorozence, není třeba se bát. :)

 

--- Krmení kapátko nebo stříkačkou:

krmeni02Dítě držíme ve vislé polze. Stříkačka se vloží do úst, tok mléka můžeme sputit pomocí pístu, děťátko posléze pije samo pomocí sání, není třeba píst stlačovat.

 

--- Krmení lžičkou:

krmeni01Při krmení lžičkou držíme dítě ve svislé poloze. Lžičku s mlékem přiložíme ke rtům a vyčkáme až dítě začne provádět sací pohyby rty, pak lžičku nakloníme, aby mléko mohlo ze lžíce vytéci. Před další dávkou ponecháme dítěti čas k polknutí mléka.

 

Nevhodné metody krmení:

        x lahev s běžnou savičou

        x lahev se speciální savičkou, která má napodobovat prso

Žádná savička nedokáže napodobit bradavku natolik, aby neporušovala přirozená sací reflex potřebný při kojení. Pití z lahve je snazší a miminko snadno zapomene, jak pít z prsu. Do úst uchopí jen bradavku bez dvorce a lehce tak vzniknou drobné ranky, které špatně hojí a mohou vést až k ukončení kojení.

 

TOPlist